Geçici sürücü belgesi nasıl alınır? Genellikle geçici sürücü belgesi almak isteyenlerin yerel mevzuatı ve şartlarını gözden geçirmeleri önemlidir.

Geçici sürücü belgesi genellikle sürücü adaylarına, normal ehliyet alana kadar geçici bir süreyle araç kullanma izni veren belgedir. Bu belge, genellikle sürücü adaylarının ehliyet sınavlarına hazırlanırken veya ehliyet almak için gereken süreçlerde geçici bir çözüm olarak kullanılır.

Genellikle, geçici sürücü belgesi almak isteyenlerin belirli bir yaşta olmaları, gerekli belgeleri tamamlamaları ve sürücülük eğitimi gibi koşulları yerine getirmeleri gerekebilir. Yerel ehliyet otoritelerine veya ilgili kurumlara başvuru yaparak bu belge için gereken adımları öğrenebilirsiniz.

Geçici Sürücü Belgesi

Geçici sürücü belgesi, ehliyet yerine geçer ve geçerlilik süresi 15 gündür. Geçici sürücü belgesi ile araç kullanırken, belgenin mutlaka araçta bulundurulması gerekir. Ayrıca, araç kullanırken geçici sürücü belgesinin yanı sıra kimlik belgesinin de ibraz edilmesi gerekir.

Geçici Ehliyet Belgesi E-Devletten Alınır Mı?

Türkiye’de geçici ehliyet belgesi e-Devlet üzerinden alınabilmektedir. Geçici sürücü belgesi için e-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür. e-Devlet üzerinden gerekli bilgileri doldurarak ve gerekli belgeleri yükleyerek başvuruda bulunabilirsiniz.

Başvurunuzun sonucu e-Devlet üzerinden takip edilebilir ve belgeniz hazır olduğunda e-Devlet üzerinden görüntülenebilir veya çıktısı alınabilir. Ancak, her ülkenin veya eyaletin kendi kuralları ve prosedürleri olduğu için bu durumu doğrulamak için yerel sürücü belgesi veren makamlara başvurmanız faydalı olabilir.

Geçici Sürücü Belgesi Nedir?

Geçici sürücü belgesi, ehliyet almak için başvuru yapan kişilere, asıl sürücü belgesi düzenlenene kadar verilen geçici bir belgedir.

Aynı zamanda, mevcut ehliyetlerini kaybeden, yenilemek isteyen veya sınıf eklemek isteyen kişilere anında sürücü belgesi verilmediği durumlarda, geçici sürücü belgesi bu süreçte ortaya çıkabilecek mağduriyetleri önlemek amacıyla geçici olarak sunulur.

Bu belge, geçerlilik süresi boyunca sürücü belgesi olarak kullanılabilir ve kişilere geçici olarak araç kullanma yetkisi verir.

Geçici Ehliyet İle Trafiğe Çıkılır Mı?

Geçici ehliyet belgesi, araç kullanımı için gerekli olan sürücü belgesinin düzenlenme sürecinde, sürücülere araç kullanma yetkisi tanıyan resmi bir belgedir. Bu belgeyle trafikte seyahat etmek veya araç kullanmak yasal olarak mümkündür. Bazı önemli noktalar şunlardır:

 • Geçici ehliyet belgesi üzerindeki karekod ve barkod sayesinde, trafik polisi veya ilgili merciler tarafından belgenin geçerliliği doğrulanabilir.
 • Geçici ehliyet belgesi, sürücü belgesinin hazırlanma sürecinde geçerli olup, belgenin aslı teslim alındığında geçersiz hale gelir ve 15 günlük bir süreyle geçerlidir.
 • Geçici ehliyet belgesi, sürücü belgesi başvurusunda bulunan herkese Nüfus Müdürlüğü tarafından ücretsiz olarak verilir.
 • Eğer belgenin bir kopyasını kaybederseniz, tekrar Nüfus Müdürlüğüne başvurarak yeniden çıkarttırabilir veya e-devlet üzerinden bir örneğini temin edebilirsiniz.
 • Bu belge, araç kiralama gibi işlemlerde de kullanılabilir ve sürücü belgenizin hazırlanma sürecinde herhangi bir sorun teşkil etmez.

Nüfus Müdürlüklerinin yoğunluğuna göre, sürücü belgesi başvurusundan sonra genellikle bir hafta on gün gibi bir sürede sürücü belgeniz adresinize kargo ile gönderilir. Bu süre zarfında geçici ehliyet belgesi, sürücülere araç kullanma yetkisi sunar.

Geçici Ehliyet Belgesi İçin Gerekli Evraklar

Geçici ehliyet belgesi, ehliyet başvurusu yapıldıktan sonra verildiği için geçici belge alabilmek için ekstra bir belge sunmanıza gerek yoktur. Ehliyet başvurusu tamamlandıktan sonra, sürücü belgesinin düzenlenme sürecinde size geçici ehliyet belgesi verilecektir. Bu belgeyle araç kullanabilir ve geçici olarak sürücü belgesi yerine geçer.

Geçici Sürücü Belgesi Ne Zaman Verilir?

Geçici sürücü belgesi, ehliyet almak için başvuru yapan kişilere, ehliyetlerinin basılıp teslim edilmesine kadar verilen bir belgedir. Geçici sürücü belgesi, ehliyet yerine geçer ve geçerlilik süresi 15 gündür.

Geçici sürücü belgesinin verilmesi için, başvuru sahibinin aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

 • Sürücü belgesi almak için gerekli tüm başvuru şartlarını sağlamış olması
 • Sürücü belgesi başvurusunda bulunan kişinin fotoğraflı ve imzalı kimlik belgesini ibraz etmesi
 • Sürücü belgesi başvurusunda bulunan kişinin sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve vakıf payını ödemiş olması

Geçici sürücü belgesi, başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğünce düzenlenir ve başvuru sahibine verilir.

Geçici sürücü belgesinin geçerlilik süresi, ehliyet başvurusundan itibaren başlar ve 15 gündür. Geçici sürücü belgesinin geçerlilik süresi içerisinde ehliyet teslim alınmazsa, belge geçersiz hale gelir.

Geçici sürücü belgesi ile araç kullanırken, belgenin mutlaka araçta bulundurulması gerekir. Ayrıca, araç kullanırken geçici sürücü belgesinin yanı sıra kimlik belgesinin de ibraz edilmesi gerekir.

Geçici sürücü belgesi ile araç kullanırken, trafik kurallarına uyulması ve diğer sürücülere saygı gösterilmesi önemlidir.

Geçici Sürücü Belgesi Ne Zaman Onaylanır?

Geçici sürücü belgesi, başvurunun yapıldığı nüfus müdürlüğünce düzenlenir ve başvuru sahibine verilir. Başvurunun işleme alınması ve geçici sürücü belgesinin düzenlenmesi genellikle 1-2 iş günü sürmektedir. Ancak, yoğunluk gibi durumlarda bu süre uzayabilir.

Geçici sürücü belgesinin onaylanması için, başvuru sahibinin aşağıdaki şartları taşıması gerekir:

 • Sürücü belgesi almak için gerekli tüm başvuru şartlarını sağlamış olması
 • Sürücü belgesi başvurusunda bulunan kişinin fotoğraflı ve imzalı kimlik belgesini ibraz etmesi
 • Sürücü belgesi başvurusunda bulunan kişinin sürücü belgesi değerli kâğıt bedeli ve vakıf payını ödemiş olması

Geçici sürücü belgesinin onaylanması için, başvuru sahibinin yukarıdaki şartları taşıması ve başvurunun eksiksiz olarak yapılmış olması gerekir.

Geçici sürücü belgesinin onaylandığına dair bir bildirim, başvuru sahibinin cep telefonuna SMS ile gönderilir. Ayrıca, başvuru sahibinin e-Devlet hesabından da geçici sürücü belgesinin onaylandığı bilgisine ulaşılabilir.

Geçici sürücü belgesinin onaylandığını gösteren bildirimde, geçici sürücü belgesinin geçerlilik süresi ve geçici sürücü belgesinin verildiği tarih yer alır.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.
WhatsApp Destek
💬 Yardım ister misiniz?
Mesut Uçan Destek
Merhaba, 👋
Yardımcı olmamızı ister misiniz?